Money Word Problems 1

1. Clara’s mother went to the shop to buy things for Clara’s birthday. She bought a cake for $12.54 and balloons for $ 5.30. She bought few birthday hats and candles that cost $ 16.78. How much did she totally spend?
Answer :  
2. Susan went to garden center to buy seeds. She bought seeds for $ 20.63 and garden tools for $13.45. Along with this she bought shovel for $12. 78. How much money she should pay at the checkout?
Answer :  
3. For Christmas Alex's father went to buy sweets. He decided to purchase chocolate cakes for $ 21.67 and cookies for $ 5.68. How much money did he spend in buying the sweets?
Answer :  
4. Rachel went to shop to buy chocolates for her brother. She bought 3 jelly chocolates for $ 2.89, 1 strawberry chocolate for $ 3.58 . How much money did she receive from her mother to buy the two types of chocolates?
Answer : .
5. Joseph's mother took him to water park. She spent $10.65 for car rental, $ 3.45 for ice creams and then spent $ 23.56 for dinner. Calculate the total money spent by Joseph's mother.
Answer :  
6.
Anna brought her favorite book for $ 14.68. She bought two more books which cost $ 13 each. How much money did she spend in the book store?
Answer :  
7.
John went to restaurant with his two friends to have lunch. He ordered fried noodles for $8 and his friends ordered Chicken burger for $12 and Ham burger $ 13.99. How much did John pay for the lunch?
Answer : .
8.
Teacher bought fruit snacks for 15 students during a field trip.Five students wanted the orange flavor which costs $ 5.20, five students wanted strawberry which costs $ 4.43 and rest of the students wanted apple flavor which cost $ 6.65. How much did the teacher pay for the fruit snacks?
Answer : .
9. Nelson decided to decorate his classroom for Christmas season. He purchased the Christmas tree which costs $80.60, stars which cost $ 30.45, small gift box which costs $5 and balloons which costs $15.How much did Nelson totally spend for the decoration?
Answer :  
10. Johnny and his friends went to the Juice shop and bought milk shakes(cost $15), and some fruits(costs $ 10.34). Johny decided to pay the bill. How much did Johnny pay?
Answer :